W dzisiejszym świecie biznesu online, walka o uwagę klienta jest bardziej zacięta niż kiedykolwiek wcześniej. Jednym z wyzwań, które firmy często muszą pokonać, jest konkurencja reklamująca się na ich nazwę. W tym kontekście kampanie brandowe w Google Ads stają się nieodzownym narzędziem w ochronie własnej marki przed działaniami innych firm.
Czym jest kampania brandowa w Google Ads?
Kampania brandowa w Google Ads jest szczególnym rodzajem kampanii tekstowej, która jest skierowana do użytkowników, którzy wpisują nazwę naszej marki w wyszukiwarce Google. W tym przypadku nazwa naszej marki stanowi słowo kluczowe w kampanii. Dzięki temu, gdy potencjalny klient wpisuje nazwę firmy w wyszukiwarce Google, reklama pojawia się na pierwszym miejscu wyników, zapewniając widoczność i kontrolę nad prezentowanym komunikatem.
To podejście ma na celu zabezpieczenie marki przed konkurencją, która może próbować reklamować się na naszą nazwę, starając się zdobyć uwagę klientów zainteresowanych danym produktem czy usługą. Kampania brandowa działa jak tarcza ochronna, utrzymując dominację marki w wynikach wyszukiwania. Warto podkreślić, że kampanie brandowe oferują całkowitą kontrolę nad treściami reklamowymi, co pozwala na przekazywanie spersonalizowanych informacji o marce. Za pomocą nagłówków, tekstów reklam i rozszerzeń możemy wyświetlić wybrane przez nas informacje (np. promocje), które nie są zaindeksowane w wynikach organicznych.
Ile kosztuje kampania brandowa?
Kampania brandowa w Google Ads to zazwyczaj bardzo tanie rozwiązanie (kilka procent budżetu reklamowego Google Ads), głównie ze względu na fakt, że na własną nazwę firmy posiadamy zwykle najwyższy możliwy wynik jakości. Pozwala to na uzyskiwanie najwyższej pozycji reklamy oraz najniższych możliwych stawek za kliknięcie, zwykle CPC wynosi około kilku lub kilkunastu groszy (w zależności od aktywności konkurencji). Stawka dla konkurencji jest o wiele wyższa, właśnie ze względu na niższy wynik jakości. Praktycznie niemożliwe jest, aby konkurencja uzyskała tak wysoki wynik jakości na naszą nazwę firmy. Aby przebić naszą firmę w wyświetlaniu reklamy, będzie musiała zaoferować o wiele wyższą stawkę od nas, co zwykle nie będzie dla nich opłacalne pod względem biznesowym.
Przed rozpoczęciem kampanii brandowej warto również sprawdzić popularność naszych fraz brandowych w wyszukiwarce, aby sprawdzić, jak często nasze frazy są wyszukiwane. Do sprawdzenia tego można wykorzystać np. Planer słów kluczowych, który jest zaimplementowany do panelu Google Ads.
Czym jest wynik jakości i co określa?
Wynik jakości określa w przybliżeniu, w jakim stopniu Twoje reklamy, słowa kluczowe i strony docelowe odpowiadają zainteresowaniom użytkownika. Im wyższy wynik jakości, tym niższe koszty kliknięcia oraz wyższa pozycja reklamy. W kampaniach brandowych zwykle otrzymujemy najwyższy wynik jakości tj. 10/10. Wynik jakości jest obliczany na podstawie 3 komponentów:
- Przewidywany współczynnik klikalności (CTR), czyli prawdopodobieństwo, że użytkownik kliknie reklamę po wyświetleniu.
- Trafność reklamy, czyli w jakim w jakim stopniu reklama odpowiada intencji użytkownika wyszukującego daną frazę.
- Jakość strony docelowej, czyli stopień trafności i przydatności strony docelowej dla użytkownika, który kliknie Twoją reklamę.
Zazwyczaj uzyskujemy najwyższy wynik jakości na frazy brandowe, gdyż nasza strona została zbudowana i zoptymalizowana z myślą o tych konkretnych frazach. Co więcej, jesteśmy jedynymi, którzy korzystają z nich w tak częstym zakresie. To połączenie sprawia, że będziemy liderować w danych wskaźnikach w obrębie naszych fraz brandowych.
Czym grozi brak kampanii brandowej?
- Utrata potencjalnego ruchu (i klientów) na stronie internetowej na rzecz konkurencji. Jeśli użytkownicy nie widzą swojej ulubionej marki, mogą być bardziej skłonni do przejścia do konkurencji. Brak kampanii brandowej może skutkować spadkiem ruchu i sprzedaży na stronie.
- Zanik rozpoznawalności marki, kampanie brandowe pomagają w budowaniu rozpoznawalności marki. Brak takiej kampanii może prowadzić do zaniku marki w umyśle klientów, zwłaszcza jeśli konkurencja intensywnie promuje się na nazwę naszej firmy.
- Zamieszanie w wynikach wyszukiwania gdy klient wpisuje naszą nazwę, a w wynikach widzi w pierwszej kolejności firmy konkurencyjne.
- Utrata zaufania użytkowników, klienci, przyzwyczajeni do widzenia marki w wynikach wyszukiwania, mogą poczuć się zaniepokojeni brakiem obecności firmy. To może wpłynąć na ich lojalność i skłonność do eksplorowania innych ofert.
Konfiguracja kampanii brandowej w Google Ads
Kampania brandowa w Google Ads to kampania tekstowa, lecz z istotnymi modyfikacjami, szczególnie w zakresie strategii ustalania stawek, kreacji reklamowej oraz doboru słów kluczowych.
Strategia ustalania stawek
Zalecaną strategią w kampanii brandowej jest Docelowy udział w wyświetleniach. Ta strategia automatycznie ustala stawki w taki sposób, by zwiększyć prawdopodobieństwo, że Twoje reklamy pojawią się w wybranej przez Ciebie części strony wyników wyszukiwania.
Następnie należy ustawić, aby wyświetlać reklamy na Pierwszym miejscu na stronie z wynikami, ponieważ interesuje nas tylko pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania na naszą nazwę.
Kolejnym ustawieniem jest Docelowy udział w wyświetleniach, warto go ustawić na 100%, tak aby wyświetlać reklamę w każdym możliwym przypadku.
Ostatnim ustawieniem jest Limit maksymalnej stawki CPC, ustawić go należy na podstawie branży, liczby wyszukiwań frazy oraz aktywność konkurencji.
Kreacja reklamowa
W kampanii brandowej zaleca się zastosowanie stosunkowo ogólnej kreacji. Pierwszym nagłówkiem powinna być przypięta nazwa firmy, aby jednoznacznie wskazać użytkownikowi, gdzie zostanie przeniesiony po kliknięciu linku. Przekaz reklamy powinien być klarowny i niezbyt szczegółowy, unikając promowania mniej istotnych elementów, które mogą wprowadzić klienta w dezorientację.
Warto skupić się na ogólnych informacjach, takich jak aktualne promocje czy unikalne atuty firmy, które nie są dostatecznie podkreślone w organicznych wynikach wyszukiwania. Optymalizacja przekazu w kampanii brandowej umożliwia skoncentrowanie uwagi klienta na kluczowych elementach oferty, zwiększając szanse na konwersję. Warto również zabrać o wykorzystanie do maksimum rozszerzeń reklam, np. dzięki linkom do podstron możemy skutecznie rozdzielić ruch użytkownika np. na konkretne kategorie produktowe w przypadku sklepu internetowego.
Słowa kluczowe
W kampanii tekstowej słowa kluczowe stanowią targetowanie naszej kampanii. Reklama jest wyświetlana użytkownikom, którzy wpisali w wyszukiwarkę określoną przez nas frazę. W przypadku kampanii brandowej określoną przez nas frazą będzie tylko nazwa naszej firmy.
Jeżeli nasza nazwa może być skomplikowana dla użytkownika, warto dodać również inne warianty pisowni, tak aby użytkownikom, którzy wpisują je np. z błędem również wyświetlić naszą reklamę. Dobrym przykładem jest tutaj firma Leroy Merlin, która prowadzi swoją kampanię brandową również na frazy z błędem, np. „lerła merle”.
W tematyce słów kluczowych warto zapoznać się z tematyką dopasowań słów kluczowych w kampaniach Google Ads, zrobisz to tutaj.
Kampania brandowa w Google Ads – podsumowanie
Podsumowując, kampania brandowa to ważna część działań reklamowych w Google Ads. Nie tylko uchroni Cię przed działaniem konkurencji, ale także zwiększy widoczność Twojej marki i pozwoli na lepsze rozdzielanie ruchu na podstrony. Co istotne, jest to niezwykle ekonomiczna forma promocji, zazwyczaj nie przekracza kilku procent całkowitego budżetu reklamowego Google Ads.
0 komentarzy